VARIOVENT | Fan Teknolojileri

        +90 536 206 18 09 | variovent@variovent.com

Havalandırma | İklimlendirme | Isıtma | Fan Çözümleri

Variovent
Atex / Ex-Proof Ürünler

Variovent | Atex Belgeli Ex-Proof Fan, motor ve Isıtıcılar 

*Radyal, aksiyel tipte, kanal, duvar, çatı ve salyangoz tipte atex belgeli Ex-Proof fan ve aspiratör grupları, Ex-Proof elektrikli fanlı ısıtıcılar, anti statik kıvılcım çıkartmayan, alev yürütmez fan grupları, Zone1, Zone 2 IIB, IIC, T3, T4, T5, T6 sınıfı Ex-Proof ürünler ve AC Elektrik motorları

VARIOVENT | Fan Teknolojileri

Atex Belgeli Ex-Proof Fan, motor ve Isıtıcı Gruplarımız
soler palau HCBT ATEX Exproof aksiyel fan
HCBT ATEX
Ex-Proof Aksiyal Duvar Tipi Fan

VD EX Exproof IIC Aksiyal duvar tipi fan Akü Odası Exproof Atex Fan
VD EX
Ex-Proof Aksiyal Duvar Tipi Fan

Soler palau HDT ATEX ExProof duvar tipi aksiyel fan
HDT ATEX
Ex-Proof Aksiyal Duvar Tipi Fan

Soler palau TD ATex Kanal tipi yuvarlak exproof fan
TD ATEX
Ex-Proof Kanal Tipi Fan

PP Plastik Salyangoz Exproof fan
VENPLAST P ATEX
Ex-Proof PP Salyangoz Fan

Seat Pp Plastik Salyangoz Exproof Fan
SEAT ATEX
Ex-Proof PP Salyangoz Fan

RFTX ATEX Exproof Ostberg Salyangoz radyal exproof fan
RFTX ATEX
Ex-Proof Salyangoz Fan

Soler palau AFS ILT Atex kanal tipi exproof fan
ILT ATEX
Ex-Proof Kanal Tipi Fan

VAX EX Kanal Tipi Aksiyal Davul Tipi Exproof Fan Kovanlı
VAX EX
Ex-Proof Aksiyal Kanal Tipi Fan

Ürün Detayları
Soler palau AFs TH Atex Çatı tipi exproof fan aspiratör
TH ATEX
Ex-Proof Çatı Tipi Fan

Ürün Detayları
Vent 400 Mob Atex ExProof aksiyel mobil fan, seyyar fan
VENT 400 ATEX
Ex-Proof Mobil Fan

Ürün Detayları
ETA EX ExProof elektrikli fanlı ısıtıcı
ETA EX
Ex-Proof Elektrkli Isıtıcı

xproof ac elektrik motoru 1500 - 3000 devir monofaze trifaze
EXPROOF MOTOR
Ex-Proof Elektrik Motoru

Atex Belgeli Ex-Proof fan, Isıtıcı ve Motor
Ex-Proof Nedir? Petrol, petrol ürünleri, kimya, LPG, doğal gaz, kömür madenleri, hububat siloları, şeker fabrikaları, kereste ve mobilya fabrikaları, ekmek fırın ve fabrikaları gibi yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeler bulunduran sanayi kollarında patlayıcı ortam oluşmaktadır. Elektrik aletlerinin çıkardığı kıvılcım tehlikeye düşürmekte ve patlamalara neden olmaktadırlar. Bu nedenlerle bu gibi iş yerlerinin patlayıcı ortamlarında kullanılan elektrik aletleri farklı olmak zorundadır. İşte bu olaya ex-proof ve kullanılan elektrikli aletlere de ex-proof elektrik ürünleri adı verilmektedir. ATEX ise Ex-Proof işaretli ürünlerin sertifikalandırılarak Bölge  uygunluğu demektir. ATEX işareti..
Bu doğrultuda sizlere ATEX normlarına uygun Ex-Proof sertifikalı Havalandırma fanları ve Elektrikli fanlı ısıtıcılar sunuyoruz. Ex-Proof Ac elektrik motorlarımızla da destek veriyoruz.

EXPROOF EKİPMAN NEDİR? Exproof (Explosion Proof) ekipman patlamaya karşı dayanıklı ekipmanlardır. Patlayıcı ortamlarda patlama riskinin engellenmesi için Exproof ekipman kategorisi, koruma sınıfı ve diğer parametrelere göre seçilen Exproof ekipman kullanılmalıdır ve belirlenen periyotlarda muayenesi yapılmalıdır.

Exproof Zone nedir? İçinde gaz, buhar veya buğu halinde yanıcı maddelerin havayla karışımından meydana gelen patlayıcı gaz ortamının normal çalışmada ara sıra bulunduğu bölgedir. Zone 0 'ın yakın çevresi, patlayıcı madde pompa istasyonları, vana ve klape yakınları gibi yerler bu gruba girer.

Exproof ne anlama gelir? Ex proof, explosion proof teriminin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı ise patlamaya dayanıklı anlamına gelir. Özel olarak üretilen ex proof ürünler, yangın ve benzeri afetler karşısında patlamaya dayanıklı olarak üretilir. Özel bölgelerde ihtiyaç duyulan bu ürünler pek çok farklı sektörde kullanılır.

ATEX cihaz koruma grupları nelerdir? Ürünlerimiz ATEX direktifine göre sınıflandırılmış aşağıdaki ortamlarda kullanılabilir: Grup II de, Gaz alt grubunda Zone 1 ve Zone 2 ortamlarında çalışmaya uygundur. Grup II de, Toz alt grubunda Zone 22 ortamlarında çalışmaya uygundur. EN 14986 standardına göre Hidrojen IIC grubunda olan tek gazdır.

ATEX ekipman nedir? Atex ısı sınıfı, kullanılacak olan yangın güvenlik ürünlerinin ateş ve ısı karşısındaki direncinin belirlenmesi açısından yarar sağlar. Atex Gaz sınıfı, kullanılacak olan yangın önleme sistemlerinin farklı gaz türlerine karşı vereceği tepkiyi ifade eder.

Zone 1 Zone 2 ne demek? Zone 1 bölgesinin temel özellikleri; normal çalışma ortamında bulunma ihtimalinin az olması ve tamir, bakım sebebiyle ortaya çıkabileceğidir. Zone 2 bölgesinin temel özellikleriyse; çok kısa bir süre içerisinde oluşması ve kazalar nedeniyle durumun tehlikeli hale geldiğidir.
Avrupa Standartlarında(EN) patlayıcı gazın ortamda bulunma riskine göre, tehlikeli bölgeler zone 0, zone 1 ve zone 2 olmak üzere üç ana sınıfa ayrılmıştır. Patlayıcı toz içeren bölgeler zone 10 ve zone 11 olmak üzere iki sınıfa ayrılır.

Exproof Zone nedir? İçinde gaz, buhar veya buğu halinde yanıcı maddelerin havayla karışımından meydana gelen patlayıcı gaz ortamının normal çalışmada ara sıra bulunduğu bölgedir. Zone 0 'ın yakın çevresi, patlayıcı madde pompa istasyonları, vana ve klape yakınları gibi yerler bu gruba girer.
Zone 0 = Yüksek oranlarda patlayıcı gazların ve/ veya buharların sürekli olarak veya uzun süreli olarak belirtilen bölgede bulunduğu anlamına gelir. Örnek olarak “Yakıt tanklarının içerisi Zone 0” olarak sınıflandırılabilir. Zone 1 = Yüksek oranlarda patlayıcı gazların ve/ veya buharların normal çalışma koşullarında bulunma olasılığının az olduğu ancak tamir, bakım işleri gibi işlemler veya sızıntılar sebebiyle ortamda bulunabileceğini bize ifade etmektedir. Örnek olarak “yakıt doldurma istasyonunda yakıt pompasının bulunduğu yer Zone 1” olarak sınıflandırılabilir. Zone 2 = Yüksek oranlarda patlayıcı gazların ve/ veya buharların çok kısa süreli olarak oluştuğu, oluşabilecek potansiyel kazalar veya çeşitli olağandışı nedenlerle tehlikeli hale geldiği durumlar anlamına gelir. Örnek olarak “yakıt istasyonunun çevresi Zone 2” olarak sınıflandırılabilir.

Zone Sınıflandırması (Tozlar ve Lifler için) Toz ve Liflerin neden olduğu patlama riskinin olduğu bölgeleri belirtmek için kullanılan isimlerde, gaza benzer şekilde bir sınıflandırma mevcuttur. Zone 20 = Yüksek oranlarda patlayıcı tozların ve/ veya liflerin sürekli olarak veya uzun süreli olarak belirtilen bölgede bulunduğu anlamına gelir. Zone 21 = Yüksek oranlarda patlayıcı tozların ve/ veya liflerin normal çalışma koşullarında bulunma olasılığının az olduğu ancak tamir, bakım işleri gibi işlemler veya sızıntılar sebebiyle ortamda bulunabileceğini ifade etmektedir. Zone 22 = Yüksek oranlarda patlayıcı tozların ve/ veya liflerin çok kısa süreli olarak oluştuğu, oluşabilecek potansiyel kazalar veya çeşitli olağandışı nedenlerle tehlikeli hale geldiği durumlar anlamına gelir. Exproof Cihazların Sınıflandırılması Kullanılan ekipman grupları, ekipmanın hangi bölgelerde kullanılabileceğini belirlemektedir. Bu sınıflandırma için de toplam 6 kategori bulunmaktadır. Sırasıyla bu kategoriler; 1G, 2G ve 3G = Gaz patlamasına karşı koruma sınıflandırmalarıdır. (G=Gaz) Böylelikle 1G olarak sınıflandırılan ekipman, bölge olarak 0, 1 ve 2 bölgelerinde kullanım için uygunluk sağlamaktadır. 2G ekipman, 1 ve 2 bölgelerinde kullanıma uygunluk sağlamaktadır. 3G ekipman ise sadece 2.bölgede kullanıma uygundur.

Sıcaklık Sınıfları (Temperature Classes) Bir patlama riskli alan içine kurulan veya içinde kullanılan patlamaya dayanıklı (Ex-proof) ekipman, 6 sıcaklık sınıfına göre (T1 ila T6) ayrılmaktadır. Sıcaklık Sınıfı genellikle yanlış anlaşılmaktadır. Bu sınıf ekipmanın çalışma sıcaklığı aralığını göstermez, ekipmanın herhangi bir yüzey alanında ortam sıcaklığına göre izin verilen maksimum yüzey sıcaklığını gösterir. Maksimum yüzey sıcaklığı her zaman ortamın tutuşma sıcaklığının altında kalmalıdır. Ekipman tasarım gereksinimleri T1'den T6'ya doğru yükselmektedir. Sıcaklık sınıfları ilgili standartlarda IEC veya EN NEC® 505-10’a göre belirtilmiştir. NEC 500-3 ve CEC 18-052 standartları sıcaklık sınıflarında farklılık göstermektedir. Ancak yine de temelde aynı parametreleri içermektedir. Exproof fan fiyat, exproof fan fiyatları

VARIOVENT Fan Teknolojileri

Variovent | Atex Ex-Proof Fan, Isıtıcı ve motorlar

*PP Plastik ExProof fanlar, ExProof Duvar Tipi Aksiyal Fanlar, ExProof Radyal Salyangoz Fanlar, ExProof Elektrikli Isıtıcılar, ExProof Ac Elektrik Motorları, ExProof Kanal Tipi Fanlar, ExProof Çatı Tipi Fanlar

VARIOVENT | Fan Teknolojileri
Variovent | Fan Teknolojileri
variovent fan, variovent havalandırma,atex fan, atex aspiratör, atex ısıtıcı, atex motor, exproof havalandırma fanı, exproof nedir? atex nedir? exproof plastik fan, antistatik radyal fan, exproof havalandırma fanı, exproof kanal fanı, exproof çatı fanı, exproof aspiratör çeşitleri, exproof vantilatör çelitleri, exproof fan fiyatı, ankara, istanbul, izmir, atex fanlar, zone0 fan, zone 1 fan, zone 2 fan, ııb fan, ııc fan, T1, T2, T3, T4, T5, T6 exproof , exproof aksiyel fan, exproof duvar tipi fan, exproof çatı fanı, exproof boru tipi fan, exproof aspiratörler, exproof motor fiyatları, exproof radyal fan, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak, fiyat, fiyatı, fiyatları, tipleri, çeşitleri, modelleri, en ucuz, dayanıklı, kaliteli, imalat, imalatçısı, fabrika, en uygun, en sağlam, özellikleri, sertifikası, bayisi, fiyat listesi, tipleri, listesi, nedir?, nerededir?, nasıldır?, nasıl yapılır?, fan seçimi, havalandırma, emiş, egsoz, eksoz, egzost, üfleme, çekici, üfleyici, tahliye, taze hava, pis hava, temiz hava, pervane, aksiyel, aksiyal, radyal, kanal, boru, duvar, çatı